Urocza Zawoja to idealne miejsce całorocznego wypoczynku. Moc atrakcji i wiele możliwości aktywnego wypoczynku sprawiają, że ta wieś stała się ważnym ośrodkiem turystycznym już w XIX wieku. Zawoja jest też niezwykle atrakcyjną miejscowością dla tych, którzy w czasie wycieczki po Polsce chcą odkrywać piękno drewnianej architektury. Dla nich jedną z największych atrakcji w tej wsi jest drewniany kościół św. Klemensa. To najcenniejszy zabytek, jakim może się pochwalić Zawoja. Ze względu na swą ciekawą formę oraz ciekawy wystrój wnętrza, kościół ten jest chętnie odwiedzany przez wycieczki.

Co warto wiedzieć na jego temat?

Ten ciekawy zabytek pochodzi z połowy XVIII wieku i stanowi największą ozdobę centrum Zawoi. Początkowo był to kościół podlegający parafii w Makowie, jednak w 1819 roku Zawoja sama stała się parafią. Konieczność rozbudowy sprawiła, że w latach 80-tych XIX wieku, z woli arcyksięcia Habsburga, powstał znacznie większy kościół. Warto pamiętać, że jest to jeden z największych drewnianych kościołów na terenie całego województwa małopolskiego. Już ten fakt sprawia, że kościół jest atrakcyjnym obiektem dla turystów. Wycieczki odwiedzają go jednak i ze względu na ciekawą bryłę zewnętrzną, która czyni go budowlą bardzo zbliżoną do kościołów znanych z terenów Niemiec.

Wnętrze kościoła świętego Klemensa

Interesujące jest również kościelne wnętrze. Dominuje w nich styl barokowy w „wersji” barokowej. Jest on najpiękniej widoczny w przypadku ołtarzy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Podobne ołtarze występują w kościele w małej miejscowości niedaleko Włocławka – więcej pod adresem www.infowloclawek.pl. Aż pięć ołtarzy bocznych to nie lada atrakcja. Ciekawie prezentuje się tez ołtarz główny, którego ozdobą jest obraz Matki Bożej Anielskiej. Obok tego obrazu pojawiają się figury św. Piotra i św. Pawła. Ciekawym przykładem sztuki późnego baroku jest też ambona. Nieco nowsze są stacje Drogi Krzyżowej oraz wykonane w okresie międzywojennym polichromie. Są one dziełem krakowskiego malarza Zygmunta Mili, który swymi malowidłami ozdobił całe wnętrze kościoła.

Kościół św. Klemensa to ciekawy zabytek, któremu w czasie wycieczki po okolicach Zawoi z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. jego architektura może oczarować, a w jego wartość historyczną wątpić nie można. To jeden z najbardziej oryginalnych zabytków, którymi Zawoja może oczarować każdego z nas.