Nie wszystkie toksyczne związki sprawiają, że czujemy się gorzej z samymi sobą, są jednak przypadki, kiedy zachowanie partnera ma na celu obniżyć naszą samoocenę, aby w jakiś sposób w przyszłości to wykorzystać.

Toksyczny partner jest w stanie stosować te zabiegi także nieświadomie, w ramach mechanizmów obronnych albo żartów i nie zdawać sobie w ogóle sprawy, że nam w ten sposób szkodzi.

Nie każdy toksyczny partner wie, że jest toksyczny

Bardzo ważnym elementem dyskusji o toksycznych związkach jest powiedzenie sobie wprost, że nie każda osoba, która działa na nas toksycznie, zdaje sobie sprawę z tego, że nas krzywdzi. Czasami toksyczne zachowania mogą pojawiać się w jak najlepszych intencjach.

Dlatego często zdarza się, że czyjaś samoocena w związku drastycznie spada przez pewne zachowania partnera, mimo że on zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że sprawia nam przykrość. W takich wypadkach dobrze jest po prostu wyznaczyć wyraźne granice i tłumaczyć każdorazowo, że jakiś komentarz albo zachowanie sprawia, że czujemy się ze sobą gorzej.

Dlaczego partner obniża nasze poczucie własnej wartości?

Najczęściej mężczyźni, ale kobiety również, celowo starają się sprawić, żebyśmy czuli się gorzej z samymi sobą. Ten zabieg ma na celu zmuszenie nas do myślenia, że nikt inny, poza naszym partnerem, nigdy nas nie zechce. Choć dla kogoś, kto nigdy tego nie doświadczył, może brzmieć to absurdalnie, to jest to taktyka stosowana przez przerażającą liczebnie grupę osób, która celowo chce pokazać swojej drugiej połówce, że nie nadaje się do związku z nikim innym i że powinna być wręcz wdzięczna, że oni zwrócili na nią uwagę. Takie podejście niestety bardzo często działa i osoba, która jest wystawiana na tego typu taktykę, bardzo szybko zaczyna budować zaniżoną samoocenę.

Więcej artykułów o relacjach, znajdziesz w serwisie https://www.horoskop24.pl/.

Jak partner obniża naszą samoocenę?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak odporni jesteśmy na wpływy z zewnątrz. Czasami wystarczy jeden kąśliwy komentarz od czasu do czasu, czasami parter specjalnie prowokuje nas do popełniania błędów tylko po to, aby później nam je wytknąć, a w skrajnych przypadkach jest w stanie stosować przemoc fizyczną, aby udowodnić nam, że nie jesteśmy w stanie sami się obronić.

To wszystko składa się na to, że po jakimś czasie w takim związku zaczynamy czuć się znacznie gorzej z samymi sobą i nie jesteśmy w stanie trafnie ocenić swojej wartości. Wtedy nasz toksyczny partner ma większe szanse na przejęcie nad nami pełnej kontroli.