Śmierć bliskiej osoby jest zawsze trudnym doświadczeniem. Nie ma znaczenia wiek osoby, która zmarła – dla bliskich, znajomych, przyjaciół, a nawet współpracowników to smutny czas. Mimo wszystko najbliższa rodzina musi być w stanie podjąć wiele decyzji, począwszy od formalności, na organizacji stypy skończywszy. O czym jeszcze trzeba pamiętać na tym etapie? Jakie elementy należy wziąć pod uwagę i w którym momencie można liczyć na dodatkową pomoc pracowników domu pogrzebowego?

Wybór odzieży do pochówku

Choć może się to wydawać najmniej ważne, bliscy będą stali przed decyzją, jaką odzież wybrać do pochówku zmarłego. Nawet tak pozornie prozaiczna decyzja, w tym trudnym czasie, bywa wyzwaniem. O czym warto pamiętać wybierając ubrania, które posłużą osobie zmarłej podczas ostatniej drogi ziemskiej?

Przede wszystkim warto uwzględnić ewentualne życzenia zmarłego. Nierzadko, głównie starsze osoby, które mają już świadomość, że niewiele życia im pozostało, przekazują informacje rodzinie, m.in. na temat tego, w co chciałyby być ubrane na pogrzeb. Uwzględnienie takiej prośby to wyraz szacunku dla zmarłego. Jeśli zaś pojawiają się problemy w podjęciu decyzji, nie ma żadnych wskazówek, dodatkowo ciało zmarłego zmienia się i dawne ubrania nie pasują, można skorzystać z pomocy pracowników domu pogrzebowego, tak jak to oferuje Dom Pogrzebowy Łomianki, którego oferta dostępna jest na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/.

Wybór trumny bądź urny

Nie da się pominąć kwestii wyboru trumny bądź urny. I w tym przypadku należy uwzględnić życzenia zmarłego, jeśli takowe przekazał przed śmiercią bliskim. W szczególności chodzi o to, czy ciało ma zostać skremowane.

Nie mając żadnych wskazówek, bliska rodzina przy wyborze trumny czy urny powinna kierować się nie tylko kwestiami finansowymi. Należy zwrócić uwagę na to, z czego została wykonana trumna. Najczęściej wybierane są modele drewniane. Do tego kształt trumny, to, co znajdzie się w jej wnętrzu, na zewnątrz zaś mogą zostać zastosowane różnego typu uchwyty, nawet te bardzo dekoracyjne.

Podobnie rzecz się ma z urną, która może być wykonana z różnych materiałów, w klasycznych, ale i nietypowych kształtach, ze szczególnymi zdobieniami, symbolami religijnymi bądź bez żadnych ozdób.

Kwiaty na pogrzeb

Sztuczne czy żywe kwiaty na pogrzeb? To jeszcze jedna rzecz, o której należy zadecydować. Znacznie lepiej prezentują się wiązanki czy wieńce z żywych kwiatów, jednak zwykle są droższe, a do tego mniej trwałe niż sztuczne odpowiedniki. Przeważnie najbliżsi stawiają na żywe kwiaty i okazałe wieńce. Im dalsza rodzina czy znajomi, tym mniejsze wiązanki, często bazujące na sztucznych kwiatach, które są trwałe.

Jest wiele rzeczy, nad którymi trzeba się pochylić podczas organizacji pogrzebu. Gdy umiera bliska osoba nawet najprostsze decyzje urastają do rangi tych najtrudniejszych, dlatego warto skorzystać nie tylko z pomocy rodziny, ale i pracowników domu pogrzebowego, którzy mają doświadczenie, wiedzę, a do tego empatyczne podejście.