Podjąłeś bardzo ważną i jakże trudną dla ciebie decyzję. Ze względu na niewystarczającą ilość czasu zostałeś wręcz zmuszony do oddania bliskiej ci osoby do domu opieki dla osób starszych. Całe szczęście ta placówka szybko może stać się jej drugim prawdziwym domem. Twoim zadaniem jest zatem wybór jak najlepszego ośrodka, który doskonale zajmie się twoją mamą, dziadkiem bądź jeszcze inną ważną dla ciebie osobą.

Dom opieki dla osoby starszej – jak wybrać?

Na pewno wybrany ośrodek powinieneś sam odwiedzić, zanim jeszcze umieścisz w nim seniora. Pójdź do niego w wolnym czasie. Zrób to wtedy, gdy będziesz mieć przynajmniej jedną godzinę na to, aby przyjrzeć się dokładnie metodom funkcjonowania konkretnej placówki. Na pewno powinieneś porozmawiać z jej pracownikami. Niech nie będzie to jednak tylko i wyłącznie rozmowa z dyrektorem bądź kierownikiem czy menadżerem ośrodka.

Przechadzając się korytarzami budynku, możesz nawet zaczepić jakąś pielęgniarkę, jeśli tylko miałbyś do niej jakieś pytania. To, jak funkcjonuje konkretny dom spokojnej starości, najlepiej pokażą ci jednak jego podopieczni. Spróbuj ich zauważyć. Oczywiście nie możesz ich nagabywać i zarzucać pytaniami, czasami nawet niedozwolone są rozmowy obcych z seniorami, jednakże nikt nie zabroni ci ich trochę poobserwować, zwłaszcza jeśli zrobisz to dyskretnie. Ich zachowanie stanie się dla ciebie źródłem najważniejszych informacji. Sam szybko zorientujesz się w tym, czy ludzie starsi są w danym ośrodku szczęśliwi, czy raczej czegoś im brakuje. Oczywiście gorsze samopoczucie jednej osoby nie musi wcale wynikać z tego, że personel źle się nią zajmuje. Dom spokojnej starości przyjmuje różnych pacjentów. A nie zawsze są to pacjenci prości, bo bywają i tacy, którzy zmagają się z różnymi zaburzeniami psychicznymi.

Zdrowie osób starszych to najistotniejsza kwestia

W temacie osób starszych warto przeczytać wpis – plan badań w dojrzałym wieku, gdyż profilaktyka jest najważniejsza w dbaniu o swój stan zdrowia

Na samym końcu sprawdź jeszcze, w jaki sposób seniorzy mieszkają w konkretnym ośrodku – czyli po prostu sprawdź iluosobowe są ich pokoje. Najlepiej by było, gdyby bliska ci osoba została umieszczona w pokoju dwuosobowym, ewentualnie trzyosobowym.