Przyszła ci kiedykolwiek do głowy myśl dotycząca tego, jak bardzo wszystko w Twoim życiu zależy od Ciebie? A może uważasz, iż to, co się dzieje i czego doświadczasz to wpływ czynników zewnętrznych i w związku z tym nic nie możesz na to poradzić? Musisz zatem wiedzieć coś ważnego. Co takiego? To, co ma miejsce w Twoim życiu, jest wynikiem tego, do jakiego z dwóch typów ludzi należysz. I zaraz dowiesz się, co takiego zrobić, żeby było lepiej.

Jak zostało przed chwilą wspomniane, ludzie dzielą się na dwa typy, czyli na niedowiarków i na tych, którzy wierzą. Oczywiście mowa tutaj o nieco innej wierze niż ta, którą kojarzymy zazwyczaj z religią. To wiara w siebie i w to, że można osiągnąć sukces w życiu – a to bardzo silny rodzaj wiary, ponieważ potrafi ona sprawić, że człowiek będzie przenosił przysłowiowe góry. Owszem, takie stwierdzenie może wydawać się z pozoru błahe i zasadniczo płytkie oraz niemające żadnego wpływu na życie. Możliwe też, iż dane było Ci spotkać się z wieloma podobnymi sloganami. Jednak uwierz w to, że bez wiary w siebie ciężko jest cokolwiek zrealizować w życiu. Nie są to więc czcze słowa. Zalecane jest w takim razie głębsze zastanowienie się nad tym i dostrzeżenie w sobie mocy twórczej – i co najważniejsze uwierzenie w nią.

W celu lepszego uświadomienia sobie dobrze byłoby poprzyglądać się ludziom. Bez trudu można będzie zauważyć, że ci, którzy mają słabą wiarę w siebie, a także i małe poczucie własnej wartości, nie dokonują zbyt wiele w życiu. Są oni kołysani jak statki na wietrze przez zewnętrzne okoliczności i poddają się im. Uważają, że najwidoczniej już musi tak być i nie mogą nic poradzić. Kroczą przez życie z pochyloną głową zastanawiając się przy okazji, czemu tak się dzieje i czemu los tak ich pokarał? Prawda jest taka, że to nie los ich pokarał, tylko oni sami sobie to uczynili. Żaden człowiek nie jest bardziej predestynowany do osiągnięcia sukcesu niż inny. Problem w tym, że niedowiarkowie w to wierzą. Jeśli wierzą oni w to, że inni mogą a oni nie, zamiast wierzyć w to, że też mogą to, co z tego wychodzi? Nie trudno się domyślić. W ten sposób wyrabiają w sobie poczucie stałej klęski i dostają od życia to, czym sami są i co sami noszą w swoich sercach i umysłach. Nie są kompletnie świadomi tego, że to ich brak wiary w siebie i akceptacja własnej osoby sprawiają, iż doświadczają przykrości w życiu i nie mogą się wydostać z klatki, którą sami sobie zbudowali. Nikt ich tam nie trzyma oprócz nich samych.

Dla odmiany należy przyjrzeć się tym, którzy odnoszą sukcesy w życiu. Wydaje się, że tacy ludzie mają wszystko pod kontrolą. I w istocie tak jest, ponieważ mają silne poczucie własnej wartości. Skoro człowiek wie, że jest wartościową istotą to i nie ma problemu z uwierzeniem w siebie i we własne możliwości. Tacy ludzie wiedzą dokładnie, dokąd zmierzają, ponieważ mają cele w życiu, a to stanowi dla nich kierunkowskaz, jeśli chodzi o to, co mają robić, gdzie, z kim, dlaczego itd. Nie są miotani przez czynniki zewnętrzne. Nawet wtedy, kiedy spotyka ich coś, czego sobie nie życzyli to będą zastanawiać się nad wyjściem z tego i konstruktywnym rozwiązaniem zaistniałych problemów. Będą chcieli przejąć nad nimi kontrolę, gdyż nie pozwolą na to, aby problemy przejęły kontrolę nad nimi. To właśnie dzieje się, kiedy człowiek uznaje siebie za pełnowartościową istotę ludzką zdolną do realizowania nadzwyczajnych osiągnięć i radzenia sobie w każdej sytuacji.

Masz już teraz niejaki obraz dwóch typów ludzi. Jeśli należysz do drugiego typu, to należą Ci się brawa, jeśli jednak nie to głowa do góry. Zawsze, i to dosłownie zawsze, możesz to zmienić. Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić to uwierzyć w siebie i uznać, że jesteś godzien wieść wspaniałe życie, ponieważ tak jest i masz do tego pełne prawo. Sukces nie jest przeznaczony dla garstki osób tylko dla wszystkich tych, którzy uwierzą, że mogą go odnieść. A żeby go osiągnąć, trzeba najpierw uwierzyć w siebie. To jak? Co wolisz? Wierzyć czy nie? Tego drugiego raczej sugerować Ci nie trzeba. Dla własnego dobra wybierz to pierwsze.