„Ramadan mubarak”, czyli „szczęśliwego Ramadanu”. Ponad 1.600 muzułmanów na całym świecie zostało wezwanych do postu w ciągu dnia w ramach Ramadanu, jednego z pięciu filarów religii muzułmańskiej. Ramadan jest świętym miesiącem, ponieważ zbiega się z czasem, kiedy Mahomet otrzymał pierwsze objawienie Koranu, świętej księgi islamu.

W tym okresie muzułmanie muszą unikać picia i jedzenia, gdy jest dzień. Nie mogą też palić papierosów ani uprawiać seksu. Wierzący wierzą, że ich ofiara pozwala im zbliżyć się do Allaha, muzułmańskiego boga. Ponadto jest to również czas żalu za grzechy, refleksji nad swoją religią i postawienia się w sytuacji potrzebujących.

Post w czasie Ramadanu jest obowiązkowy dla wszystkich zdrowych muzułmanów, którzy przeszli okres dojrzewania. Jest to jednak również bardzo ciężka próba fizyczna i psychiczna, szczególnie w lecie, kiedy jest więcej godzin słońca i wierni muszą dłużej pościć. Z tego powodu dzieci, osoby starsze, chore, kobiety w ciąży, miesiączkujące i podróżujące nie są zobowiązane do jego przestrzegania. Dni, które nie są poszczone, można odrobić w ciągu reszty roku, kolejno lub osobno.

Wspólna uczta

Ramadan jest również okazją do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi. Muzułmanie zazwyczaj jedzą śniadanie i modlą się razem przed wschodem słońca, a wieczorem zbierają się ponownie na wspólnej kolacji.

Pierwszego dnia Ramadanu wierni zazwyczaj jedzą śniadanie o 4 rano. Następnie odprawiają pierwszą modlitwę dnia, fadżr. Wieczorny posiłek nazywany jest iftar. Muzułmanie przerywają swój post pijąc daktyle i wodę, tak jak według wierzeń czynił to Prorok Muhammad. Potem modlą się i jedzą kolację.

W krajach skandynawskich, gdzie są długie godziny światła dziennego lub w ogóle nie ma zachodu słońca, wierzący mogą stosować saudyjski rozkład dnia. Podczas Ramadanu są dwie ważne daty. Jedną z nich jest Lailat el Qadr lub Noc Przeznaczenia. Obchodzona jest każdego roku w innym dniu i upamiętnia dzień, w którym Mahomet otrzymał pisma święte. Muzułmanie wierzą, że ta noc decyduje o tym, jaki będzie ich następny rok, dlatego całą noc poświęcają na modlitwy do Allaha. Innym ważnym świętem jest Aid al-Fitr, trzydniowe święto z okazji zakończenia postu.

Uroczystość naznaczona przez księżyc

Ramadan to nazwa dziewiątego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim, który jest zgodny z cyklem księżycowym. Może trwać od 29 do 30 dni, w zależności od roku. Początek Ramadanu jest zaznaczany przez obserwację księżyca, który może być w różnych dniach w zależności od tego, gdzie jesteś na naszej planecie.

Bardziej tradycyjne kraje muzułmańskie kierują się decyzją Sądu Najwyższego Arabii Saudyjskiej, którego członkowie obserwują niebo gołym okiem i nie ufają sporządzanym z wyprzedzeniem kalendarzom astronomicznym. Natomiast społeczności muzułmańskie w Stanach Zjednoczonych i Europie stosują naukowe obliczenia, aby wiedzieć, kiedy zaczyna się święty miesiąc.