Apostazja to oficjalne wyjście z Kościoła katolickiego, ale mimo prostej definicji, cały proces może być dla nas bardzo skomplikowany. Tak naprawdę nie zaczyna się ona, kiedy idziemy do księdza po akt chrztu, ale znacznie wcześniej, w naszej głowie. Musimy być przygotowani na nią psychicznie, zanim rozpoczniemy cały proces, bo kiedy już go ukończymy, nie będzie odwrotu. Jeśli nie będziesz pewna, masz czas na przemyślenia.

Zastanów się, czy naprawdę tego chcesz


Podstawową rzeczą, którą musimy przemyśleć przy okazji każdej nieodwracalnej decyzji, jest zdecydowanie z całą pewnością, że naprawdę tego chcemy. W przypadku apostazji tak naprawdę niedokonanie jej nie będzie nas niczego kosztowało i będziemy mogli dokonać jej w każdym następnym momencie później. Jednak jeśli już się na nią zdecydujemy, to bardzo szybko zauważymy, że otoczenie traktuje nas inaczej. Nawet nasza rodzina może się od nas odwrócić. Naszym zadaniem jest rozważenie wszystkich za i przeciw i uczciwe przyznanie przed sobą, czy jesteśmy gotowi do przejścia przez ten proces.

Dowiedz się, do czego zobowiązuje Cię apostazja


Apostazja nie zobowiązuje Cię co prawda do niczego konkretnego, ale niesie za sobą konsekwencje, przynajmniej te na płaszczyźnie duchowej. Wyjście z Kościoła katolickiego ogranicza nasze możliwości w jego obrębie. Dowiedz się dokładnie, czego nie wolno Ci już po jej dokonaniu i określ, czy jesteś w stanie z tego zrezygnować. Pamiętaj, że wystąpienie z Kościoła tylko dlatego, że nie zgadzamy się z zachowaniem księży i biskupów, nie jest najlepszym rozwiązaniem na tle duchowym. Jeśli wiara jest dla Ciebie ważna, to warto rozważyć inne możliwości na osiągnięcie swojego celu, które nie będą wymagały od nas poświęceń na tym tle.

Przygotuj się na rozmowę z księdzem


Aby dokonać apostazji, musisz przejść przez rozmowę z księdzem, którego jednym z zadań w takim wypadku jest upewnienie się, czy rozumiesz, z czym wiąże się dokonanie apostazji. Są księża, którzy nie będą robić najmniejszego problemu i uszanują twoją decyzję, ale będą i tacy, którzy za wszelką cenę przekonają Cię do porzucenia swojej decyzji. Taka rozmowa może być nieprzyjemna, dlatego koniecznie się do niej przygotuj. Najlepiej zabierz ze sobą kogoś, komu ufasz i przećwicz to, co chcesz powiedzieć księdzu. Dzięki temu niczego nie pomylisz i w mniejszym stopniu narazisz się na stres i nieprzyjemności.